Νις – Ρεμς 0-0: Ο Σμάιχελ “έσωσε” τους Νικαιώτες (vid)

Η Νις έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ και η Ρεμς είδε τον Κάσπερ Σμάιχελ να σταματάει τον Μπαλογκάν απ' τη λευκή βούλα.

Η Νις ήρθε ισόπαλη χωρίς γκολ (0-0) με τη Ρεμς για την 24η αγωνιστική της Ligue 1. Οι γηπεδούχοι είδαν τη Ρεμς να τους βάζει φρένο στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγωνιστικών, αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες φάσεις ν’ ανοίξουν το σκορ. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στη Νις που είχε τρεις μεγάλες στιγμές για το πρώτο γκολ στο ματς με τους Τουράμ (4′), Λαμπόρντ (10′) και Ντάντε (22′).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ισορροπίες άλλαξαν με τη Ρεμς να εμφανίζεται περισσότερο θαρραλέα. Στο 56′ μάλιστα είχε τεράστια ευκαιρία για το 0-1, καθώς ο πρώτος της σκόρερ, Φαλορίν Μπαλογκάν εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Φλιπς, ωστόσο ο Κάσπερ Σμάιχελ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση και κράτησε το “μηδέν”. Το ματς κύλησε χωρίς πολλές φάσεις και ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό. Η Νις έφτασε τους 38 πόντους και η Ρεμς τους 34.