Λιόν-Λανς 2-1: Νίκη ουσίας και ψυχολογίας (hls)

Η Λιόν νίκησε στο «Γκρουπαμά» με 2-1 την Λανς για την 23η αγωνιστική της Ligue 1.

Μια νίκη που έφερε χαμόγελα καθώς ήταν η πρώτη εντός μετά από τέσσερα ματς με 2 ήττες και 2 ισοπαλίες, αλλά και την 9η θέση της βαθμολογίας.
Η Λανς έμεινε 4η και έχασε την ευκαιρία με νίκη να βρεθεί δεύτερη παρέα με την Μαρσέιγ.
Η Λιόν προηγήθηκε στο 23’ με ωραίο πλασέ του Λακαζέτ μετά από πάσα του Τσερκί.
Η Λανς ισοφάρισε στο 39’ με τακαπληκτικό σουτ του Μσάντο, μετά από πάσα-τακουνάκι του Σοτοκά.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιόν βρήκε το γκολ της νίκης στο 64’ όταν ο Κακρέ σέρβιρε στον Τσερκί κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Μοναδικό μελανό σημείο για τους νικητές ο τραυματισμός του Λακζέτ που έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.