Ligue 1: Νίκες για Λιλ και Μπρεστ, ισοπαλία στο 89′ η Ναντ

Η Λιλ χρειάστηκε ένα γκολ για να νικήσει με 1-0 την Ανζέ, όπως και η Μπρεστ επικράτησε με 2-1 της Τρουά για την 15η αγωνιστική. Ισόπαλα έληξαν τα παιχνίδια Ναντ-Αζαξιό και Μονπελιέ-Ρεμς.

Ναντ-Αζαξιό: 2-2

Η Ναντ υποδέχθηκε την Αζαξιό για την 15η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Στο 59′ ο Γιουσέφ Μπελαϊλί ανοίγει το σκορ με πέναλτι, τα γκολ για την Αζαξιό διπλασίασε ο Ρόμεν Χαμουμά στο 66′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λουντοβίκ Μπλας μείωσε σε 1-2 ύστερα από ασίστ του Μοστάφα Μοχάμεντ. Το βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους έδωσε ο Μόουζες Σιμόν στο 89′ για το 2-2. Η Ναντ είναι στην 15η θέση με 13 βαθμούς, ενώ η Αζαξιό βρίσκεται 18η και εκείνη με 12.

Λιλ-Ανζέ: 1-0

Επιστροφή στις νίκες για την Λιλ, κόντρα στην Ανζέ για την 15η αγωνιστική. Το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση πέτυχε στο 36ο λεπτό ο Τιάγκο Τζαλό. Οι γηπεδούχοι είναι στην 7η θέση με 26 βαθμούς, ενώ η Ανζέ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 8.

Μονπελιέ-Ρεμς: 1-1

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Μονπελιέ και Ρεμς την 15ης αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε στο 87′ ο Μουνέτσι και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντελαγιέ. Στη 14η θέση η Μονπελιέ με 14 βαθμούς, ενώ η Ρεμς έχει τρεις βαθμούς περισσότερους και είναι 11η.

Μπρεστ-Τρουά: 2-1

Η Μπρεστ κέρδισε δύο πέναλτι επί της Τρουά και πήρε τη νίκη με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Καστίγιο στο 55ο λεπτό και στο 77′ ο Μουνιέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Το μοναδικό γκολ της Τρουά πέτυχε με αυτογκόλ ο Σαρντονέ. Η Μπρεστ είναι 16η με 13 βαθμούς, ενώ η 13η με 14.