Ανζέ – Ρεν 1-2 : Νίκη από συνήθεια (hls)

Χωρίς να έχει καλή εικόνα στο παιχνίδι η Ρεν νίκησε 2-1 στο Ρεϊμόν Κοπά την Ανζέ. Πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νικη σε όλες τις διοργανώσεις.

Έλεγχος χωρίς πολλές φάσεις

Αήττητη για έντεκα αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό πήγε να παίξει με την χειρότερη άμυνα της Ligue 1, αυτή της Ανζέ.

Από το πρώτο λεπτό η Ρεν πήρε τον έλεγχο. Δεν ήταν καλή δημιουργικά και έφτιαξε ελάχιστες καλές φάσεις με τον Μπερναρντονί όποτε χρειάζεται να κρατάει το μηδέν στην εστία.

Μοναδική φάση που λειτούργησε καλά στο δημιουργικό κομμάτι η φάση του 43ου λεπτού. Η κάθετη του Μπουριζό κατέληξε στον Γκουιρί που σημείωσε με ωραία εκτέλεση το 0-1.

Πλήρωσε ένα λάθος η Ανζέ

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου η Ανζέ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο εξαιρετικός Σαλαμά έφυγε τετ-α-τετ με τον Μανταντά και σκόραρε για το 1-1 (53′).

Οι γηπεδούχοι δεν κινδύνευαν από την δίχως ιδέες Ρεν. Μάλιστα είχαν δυο ευκαιρίες αλλά Μπενταλέμπ (59′) και Σαλαμά (67′) ήταν άστοχοι.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα μια λανθασμένη εκτίμηση του Αμαντού κατέληξε σε πέναλτι για την Ρεν με τον Μάγερ να σκοράρει από την άσπρη βούλα και την Ρεν να νικάει τελικά 2-1, σε μια κακή ημέρα της γιατί, έτσι έχει μάθει τον τελευταίο καιρό.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα εδώ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ

• Η Ρεν είναι αήττητη για δώδεκα αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις
  • Η Ρεν δεν έχει χάσει στα τελευταία δεκαπέντε παιχνίδια που ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (14 νίκες, 1 ισοπαλία)