Τρουά – Ρεν 1-1: Κράτησε με δέκα η Τρουά, ψάχνεται η Ρεν (hls)

Η Τρουά δεν έχασε για τρίτη σερί αγωνιστική παρά το γεγονός πως έπαιζε από το 27ο λεπτό με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Σαλμιέρ.

Η Τρουά μετά το ιστορικό διπλό στο Μονακό (2-4), άνοιξε το σκορ με τον Καναδό Ίκε Ούγκμπο στο 14ο λεπτό. Ο Γιοάν Σαλμιέρ μάρκαρε αντικανονικά τον Λόβρο Μάϊγερ και αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα στο 27ο λεπτό. Ο Ιρλές άλλαξε τα σχεδια του, θυσίασε τον σκόρερ του και έβαλε στο ματς τον Αντίλ Ραμί. Η Ρεν είχε την κατοχή αλλά δεν πάτησε την περιοχή του Γκαλόν που κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεν μπήκε δυνατά και βρήκε την ισοφάριση με το ωραίο σουτ του Σανταμαρία (1-1, 48ο λεπτό). Το σκορ δεν άλλαξε με την Ρεν να βρίσκεται μόνιμα στην επίθεση αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Γκαλόν που ήταν ο MVP της Τρουά.

Ντεμπούτο με την φανέλα της Ρεν πραγματοποίησε ο πρώην παίκτης της Νις (10 γκολ), Αμίν Γκουιρί, ο οποίος δεν βοήθησε και αντικαστάθηκε στο δεύτερο μέρος.