Ρεν-Αζαξιό 2-1: Πρώτη νίκη για τη Ρεν (hls)

Η Ρεν δυσκολεύθηκε αλλά έφτασε στην πρώτη της φετινή νίκη επικρατώντας εντός έδρας της Αζαξιό με σκορ 2-1. Οι Κορσικανοί πάντως απέδειξαν ότι δε θα αποτελέσουν εύκολη λεία στο Σαμπιονά.

Ρεν και Αζαξιό αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν το απόγευμα της Κυριακής στο Ρόαζον Παρκ, όπου η ομάδα της Κορσικής δεν είχε νίκη από το 1971 και μετά, στους τελευταίους δηλαδή εννέα αγώνες.

Ο Μαρτέν Τεριέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 18ο λεπτό, ενώ ο Τομά Μανγκανί έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει καθώς δε μπόρεσε από τη λευκή βούλα να νικήσει τον Λερουά.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Αζαξιό έγινε πιο επιθετική απαιτώντας την ισοφάριση στην οποία έφτασε με κεφαλιά του Μουνέμ Ελ Ιντρίσι στο 57ο λεπτό. Η ομάδα της Κορσικής όμως δε μπόρεσε να αξιοποιήσει καλύτερα αυτή την εξέλιξη καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αρτούρ Τεάτ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους που έφτασαν στην κατάκτηση της πρώτης τους φετινής νίκης.