Παρί Σ.Ζ. – Μετς 5-0: Πάρτι τίτλου και Μπαπέ!

Η Παρί διέλυσε την Μετς στη φιέστα τίτλου και ανανέωσης συμβολαίου του Κιλιάν Μπαπέ, υποβιβάστηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού μετά τις ανακοινώσεις Κελαϊφί, η Παρί άνοιξε το σκορ με τον Μπαπέ να περνά και τον τερματοφύλακα και να σκοράρει στο 25′ μέσα σε αποθέωση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο σούπερ – σταρ των γηπεδούχων πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 2-0.

Στο 31′, Μέσι και Ντι Μαρία συνδυάστηκαν με τον δεύτερο να δίνει έτοιμο το 3-0 στον Νεϊμάρ.

Στο 50ό λεπτό, ο Μπαπέ με το 28ο γκολ του στη σεζόν διαμόρφωσε το 4-0 κάνοντας το χατ-τρικ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η Μετς έμεινε με δέκα με αποβολή του Τραορέ με δεύτερη κίτρινη.

To 5-0 έκανε στο ο Ντι Μαρία στην τελευταία του εμφάνιση με την Παρί, πανηγυρίζοντας με δάκρυα μαζί με Μπαπέ και Νεϊμάρ, για να αποσυρθεί στη συνέχεια από το ματς ως αλλαγή εν μέσω αποθέωσης.

Παρί Σ.Ζ. (Ποτσετίνο): Νάβας (84′ Λετελιέ) – Χακίμι (83′ Κέρερ), Μαρκίνιος, Ράμος, Κιμπεμπέ – Βεράτι (79′ Γκέι), Περέιρα – Ντι Μαρία (75′ Ερέρα), Μέσι, Νεϊμάρ (79′ Βαϊνάλντουμ) – Μπαπέ.
Μετς (Αντονετί): Κεγιάρ – Μικελμπρενσίς (56′ Μπενγκ), Μπρον, Κουγιατέ, Κανά-Μπιγίκ (56′ Nιακατέ), Καντέ – Παζότ, Τραορέ, Σαρ – Μπουλαγιά (71′ Ζοσέφ), Λαμκέλ Ζε.