Μαρσέιγ-Στρασμπούρ 4-0: Κατευθείαν στους ομίλους του Champions League, με δώρο της Λανς

Αποφασιστική και έχοντας το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η Μαρσέιγ συνέτριψε τη Στρασμπούρ 4-0 στο "φλεγόμενο" από 60.000 και πλέον θεατές στο "Βελοντρόμ".

Σε συνδυασμό με το “θείο δώρο” του Γκαναγκό που σκόραρε στο 6ο λεπτό για τη Λανς στο ματς με τη Μονακό, η ομάδα του Σαμπάολι εξασφάλισε τη 2η θέση και την απευθείας συμμετοχή της στο Champions League, ενώ η ομάδα του Πριγκηπάτου που τερμάτισε τελικά 3η θα πρέπει να περάσει τη διαδικασία των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Βραζιλιάνο Ζέρσον στο 32ο λεπτό και το ματς παρέμενε ανοιχτό για μεγάλο διάστημα, αλλά με ένα ξέσπασμα στο τέλος η ομάδα της Μασαλίας πέτυχε άλλα τρία τε΄ρματα με τον Ουντέρ στο 73΄, τον Ζέρσον ξανά στο 89΄και με τον Μπακαμπού στις καθυστερήσεις, λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι. H Στρασμπούρ δεν κατάφερε τελικά να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς της το “έκλεψε” με τη νίκη της επί της Ρεμς η Νις.