ΠΣΖ – Τρουά 2-2: Άλμα παραμονής για την Τρουά (hls)

Η Τρουά έκανε άλμα παραμονής κατακτώντας το βαθμό της ισοπαλίας στο Παρκ ντε Πρενς απέναντι στην πρωταθλήτρια ΠΣΖ

Μπορεί να μην ανέβασε στροφές η ΠΣΖ όμως δεν άργησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με το τέρμα του Μαρκίνιος στο 6ο λεπτό. ήταν το πέμπτο του Βραζιλιάνου στόπερ, ο οποίος διάγει την πιο παραγωγική του σεζόν στο Παρίσι. Ο Νεϊμάρ στο 25ο λεπτό εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο Εμπαπέ για να πραγματοποιήσει το 2-0, όμως η Τρουά που έδειξε “ατρόμητη” από την αρχή κατάφερε να μειώσει με τη συμπλήρωση του ημιώρου.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Ίκε Ουγκμπό ο οποίος εκμεταλλεύθηκε λάθος από το Νούνο Μέντες για να νικήσει τον Κέιλορ Νάβας. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Τρουά κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε “α λα Πανένκα” ο Φλοριάν Ταρντιέ για να γράψει το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ δίνοντας ένα σπουδαίο βαθμό στους φιλοξενούμενους. Η ΠΣΖ έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στην εκπνοή του ματς, όμως το σουτ του Λιονέλ Μέσι σταμάτησε στο δοκάρι.