Μονακό – Νις 1-0: Νίκησε και “πάτησε” τετράδα (hls)

Οι Μονεγάσκοι πήραν το ντέρμπι της Κυανής ακτής έκαναν πέμπτη διαδοχική νίκη και προσπέρασαν την Νις.

Η Μονακό υποδέχτηκε την Νις στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ligue 1 με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 1-0.

Οι Μονεγάσκοι βρίσκονται σε καλή κατάσταση στο τελευταίο διάστημα του πρωταθλήματος με την συγκεκριμένη επικράτηση να είναι η πέμπτη συνεχόμενη που την έβαλε μάλιστα και στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν δεν έθελξε με την απόδοση της παρόλα αυτά λειτούργησε καλά αμυντικά και κατάφερε να περιορίσει αισθητά τον αντίπαλο της ενώ ταυτόχρονα βρήκε και γκολ σε ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο, συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις τους πρώτου ημιχρόνου με σκόρερ τον Γκολοβίν.

Η Μονακό με αυτήν την νίκη η οποία ήταν η πέμπτη διαδοχική έφτασε στους 56 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Λιλ με την Νις να παραμένει στους 53 και να υποδέχεται στην επόμενη αγωνιστική της υποχρέωση την Τρουά.