Επιτέλους νίκη για την Τρουά, εύκολα η Ρεν

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Τρουά, ύστερα από πέντε αγωνιστικές, καθώς επικράτησε 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με αυτογκόλ του Πουσέν στο 28ο λεπτό και “κλείδωσαν” τη νίκη στο 85′ με γκολ του Μοτίμπα. Μάλιστα, η Τρουά ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κονέ στις καθυστερήσεις, όμως δεν κινδύνεψε.

Με νίκη, την τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς, συνέχισε τις υποχρεώσεις της και η Ρεν, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Ανζέ. Ο Μπουριζό στο 33′ και ο Λαμπόρντ λίγο πριν το φινάλε (87′) σημείωσαν τα γκολ των νικητών.

Με το ίδιο σκορ (2-0) επιβλήθηκε και η Ναντ της Μονπελιέ, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την απώλεια βαθμών κόντρα στη Μετς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 69ο λεπτό με τον Κόλο Μουανί και “καθάρισαν” το παιχνίδι στις καθυστερήσεις του αγώνα με σκόρερ τον Γκέμπελς.