Μετς-Νις 0-2: Αποτελεσματική στο 2ο ημίχρονο

Η Νις επικρα΄τησε με 2-0 στην έδρα της Μετς για την 22η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο όμως ο τερματοφύλακας Καγιάρ σταμάτησε δύο φορές τον Γκουϊρί και μια τον Στενγκς κρατώντας το μηδέν στην άμυνα της Νις.

Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Γκαλτιέ σημείωσε δύο τέρματα και πήρε τη νίκη που την οδηγεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Άνοιξε το σκορ με τον Τιράμ μετά πό πάσα του Γκουϊρί στο 58ο λεπτό και βρήκε την ευυκαιρία να τελειώσει την υπόθεση νίκη με πέναλτι που κέρδισε ο Γκεσάν. Εκτελεστής και σκόρερ του 0-2 ο Γκουϊρί που έφτασε τα 10 γκολ στη σεζόν. Η Μετς παρέμεινε στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα.