Νις-Στρασμπούρ 0-3: Περίπατος στην Κυανή Ακτή (hls)

Η Στρασμπούρ συνέχισε την εντυπωσιακή της αήττητη πορεία περνώντας από την έδρα της Νις με το εμφατικό 0-3, που είναι και η ευρύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 2 νίκες και 3 ισοπαλίες στα 5 τελευταία παιχνίδια και μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα, χάνοντας ευκαιρίες με Σισοκό και Ντιαλό. Στο 21′ ήρθε το 0-1 με τον Αζόρκ να νικά με “μυτάκι” τον Μπενίτεζ.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights της αναμέτρησης

Στο 39′ ο διαιτητής Πινιάρ πήρε πίσω με τη βοήθεια του VAR το πέναλτι που είχε δώσει αρχικά στην Στρασμπούρ για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όταν σε κόντρα επίθεση ο Ντελόρ βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στο Σελς, με τον Βέλγο γκολκίπερ να τον νικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στεφάν διαχερίστηκε το προβάδισμα της, χωρίς να κινδυνεύσει από την “αναιμική” Νις. Όταν τη βρήκε ανοιχτή στην αντεπίθεση την τιμώρησε με 2 ακόμη γκολ. Στο 82′ ο Ντιαλό με τακουνάκι μετά το σουτ του Μπελγκάρ έγραψε το 0-2 και 2 λεπτά αργότερα με ωραίο πλασέ ο Τομασόν σφράγισε το θρίαμβο των φιλοξενούμενων.