Μονακό – Μετς 4-0: Περίπατος στο Πριγκηπάτο (hls)

Η Μονακό είχε την ουσία και κατάφερε να κερδίσει εύκολα τη Μετς που παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Μόλις στο 2ο λεπτό μετά το λάθος του Ουκίτζα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το γκολ του Ντιόπ (1-0). Η Μετς έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μπρον στο 24ο λεπτό, στην μοναδική καλή στιγμή της ομάδας του Αντονετί σε ολόκληρο το παιχνίδι! Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, ο Κέβιν Βόλαντ κέρδισε πέναλτι από χέρι του Κουγιατέ με τον Γερμανό να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου (2-0, 43ο λεπτό).

Στην επανάληψη η Μετς περίμενε τη Μονακό που κατάφερε να πετύχει ακόμα δύο γκολ. Ο Μαρτίνς μετά την ασίστ του Ντιόπ ανέβασε το δείκτη του σκορ (3-0, 57ο λεπτό) και στο 87ο λεπτό ο Μπεν Γεντέρ ερχόμενος από τον πάγκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-0). Η Μονακό πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη μετά το διπλό με την Ανζέ (1-3) και σκαρφάλωσε στους 26 βαθμούς. Όπως και πέρσι η ομάδα του Νίκο Κόβατς νίκησε με 4-0 τη Μετς κάνοντας το 3 στα 3 στα τελευταία ραντεβού.