Λιλ – Τρουά 2-1: Ανατροπή με Ντέιβιντ

Ο Καναδός πρώτος σκόρερ έφτασε τα έντεκα γκολ και βοήθησε τη Λιλ να πετύχει δεύτερη διαδοχική νίκη λίγο πριν τη μάχη στο Champions League με την Βόλφσμπουργκ.

Η Λιλ χρειάστηκε την είσοδο του Τζόναθαν Ντέιβιντ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Τρουά που παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, δεν κατάφερε να φύγει από την Βρετάνη με θετικό αποτέλεσμα. Μόλις στο 6ο λεπτό η Τρουά άνοιξε το σκορ με δουλεμένο γκολ του Ντενγκόμ από το κόρνερ του Ταρντιέ (0-1, 6ο λεπτό). Η Λιλ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα πριν το ημίχρονο χάνοντας ευκαιρίες με την κορυφαία του Ρεινίλντο στο 45ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Ντέιβιντ βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκαλόν και στην δεύτερη επαφή του με την μπάλα ισοφάρισε (1-1, 48 λεπτό). Φτωχό σε φάσεις το δεύτερο ημίχρονο, φοβερή ευκαιρία έχασε η Τρουά με το πλασέ του Κουάμε στο 60ο λεπτό και στο 85ο λεπτό το αυτογκόλ του Ζιραντόν μετά το γύρισμα του Ντέιβιντ κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2-1.