Ρεν-Λιλ 1-2: Τρίποντο αποτελεσματικότητας

Σε αγώνα για την 16η ημέρα του γαλλικού πρωταθλήματος η Λιλ επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Ρεν, που έπεσε στην 3η θέση της κατάταξης.

Η Λιλ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ στις ισάριθμες ευκαιρίες που δημιούργησε. Πρώτα με τον Σέκα στο 31ο λεπτό μετά την ασίστ του Γουέα και στη συνέχεια με τον Ρενάτο Σάντσες που σημείωσε το πρώτο του γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα. Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Γκουβερνέκ ήταν αποτελεσματικοί ανασταλτικά αφού σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε στην επανάληψη και παρά τις γρήγορες αλλαγές του Ζενεσιό η Ρεν δεν βρήκε εύκολο τρόπο για να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Μπουριζό μείωσε στο 85′ από την πάσα του Ντοκού που πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο και άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Δεύτερη εκτός έδρας νίκη της Λιλ στο πρωτάθλημα