Πρώτη και καλύτερη Σεντ Ετιέν, «κηδεία» για Μαρσέιγ

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Σεντ Ετιέν έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στη Ρεμς, μένοντας μόνη στην κορυφή του Σαμπιονά! Μεγάλο «διπλό» της Μονπελιέ στο Βελοντρόμ, με 2-0 κόντρα στη Μαρσέιγ.

Το αυτογκόλ του Περίν στο 27′, έστειλε προηγούμενη τη Ρεμς στα αποδυτήρια του «Ζοφρουά Γκισάρ» ωστόσο η Σεντ Ετιέν ήταν καταιγιστική στο δεύτερο 45λεπτο.

Την αρχή έκανε ο Γκρέιντελ που έφερε το ματς στα ίσια με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ενώ στο 70′ ο Μονέ Πακέ έδωσε προβάδισμα 2-1 στους «στεφανούα»! Το γκολ του Ερντίνγκ στο 81′ «κλείδωσε» το τρίποντο για τους γηπεδούχους, που φιγουράρουν -μόνοι- με έξι βαθμούς και 2/2 στην κορυφή του Σαμπιονά.

Εκκρεμεί το παιχνίδι που ολοκληρώνει τη δεύτερη αγωνιστική ανάμεσα σε Μπορντό και Μονακό με τους Γιρονδίνους να φτάνουν και αυτοί τους έξι πόντους σε περίπτωση νίκης.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μονπελιέ χάλασε την πρεμιέρα της Μαρσέιγ μπροστά στο κοινό της. Μουνιέ στο 18′ και Σανσόν στο 68′ διαμόρφωσαν το τελικό 0-2, με τους γηπεδούχους πάντως να είναι καλύτεροι και να έχουν τις περισσότερες ευκαιρίες.

Η Μονπελιέ πανηγύρισε έτσι το πρώτο της τρίποντο, ενώ στον έναν βαθμό έμειναν οι Μασαλλοί που έχουν δεχθεί πέντε γκολ στις δύο πρώτες αγωνιστικές.