Γαλλία: Τα στιγμιότυπα της 6ης αγωνιστικής (hls)

Η Παρί δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη με ανατροπή στο ντεμπούτο του Μέσι στο Παρκ ντε Πρενς κόντρα στην Λιόν.

Η Παρί, δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λιόν, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με ανατροπή 2-1.

Ο ποδοσφαιρικός πλανήτης είχε στραμμένο το βλέμμα του στο Παρκ ντε Πρενς στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Παρί και τη Λιόν και ο λόγος ήταν φυσικά ένας. Ο Λιονέλ Μέσι! Ο Αργεντινός έκανε το ντεμπούτο του στην έδρα της Παρί και άπαντες ήθελαν να δουν πως θα τα πάει!

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ/ΜΠΕ

Ο Αργεντινός είχε δοκάρι στο 37ο λεπτό ενώ η Λιόν, “πάγωσε” το Παρκ ντε Πρενς με τον Πακετά στο 54΄ για το 0-1!

Ο Νεϊμάρ, κέρδισε πέναλτι στο 64 από τον Μάλο Γούστο, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1.

Η στιγμή του ματς αναμφισβήτητα ήταν η ayt;hτης αλλαγής του Μέσι, με τον Αργεντινό να μην δίνει το χέρι στον προπονητή του!

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο όμως ο Ικάρντι που είχε περάσει ως αλλαγή στο 82 στη θέση του Ντι Μαρία, με κεφαλιά έκανε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του διατηρώντας την στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς!

ΜΑΡΣΕΪΓ – ΡΕΝ 2-0

H Mαρσέιγ κέρδισε χωρίς πρόβλημα τη Ρεν στο «Βελοντρόμ» και παραμένει αήττητη στη Λιγκ 1 με τρεις σερί νίκες.

Τα γκολ για την ομάδα του Σαμπάολι σημείωσαν οι Ντιένγκ και Χαρίτ στο 48΄και 71΄αντίστοιχα για να διαμορφώσουν το τελικό 2-0, που φέρνει την Μαρσέιγ στη δεύτερη θέση.

ΛΑΝΣ – ΛΙΛ 1-0

Η Λανς επιβλήθηκε 1-0 της Λιλ στο ντέρμπι του βορρά, αναγκάζοντας τους πρωταθλητές στην τρίτη τους ήττα σε 6 παιχνίδια στην Ligue 1.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης οι οπαδοί της Λανς επιτέθηκαν σε αυτούς της Λιλ, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να διακοπεί το παιχνίδι. Μετά από σύσκεψη των ανθρώπων των 2 ομάδων με τους διαιτητές και τους ανθρώπους της Ligue 1, αποφασίστηκε να συνεχιστεί, με την παρουσία ισχυρών αστυνομιών δυνάμεων στις κερκίδες.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Φρανκόφσκι στο 74ο λεπτό.

ΝΙΣ – ΜΟΝΑΚΟ 2-2

Η Νις για την 6η αγωνιστική της Ligue 1 υποδέχτηκε την Μονακό στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής με το ματς να ολοκληρώνεται ισόπαλο με σκορ 2-2. Η ομάδα του Γκαλτιέ δέχτηκε τα πρώτα της γκολ στο πρωτάθλημα, “μοιραίος” ο Γκουιρί που αστόχησε σε πενάλτι με τους Μονεγάσκους τελικά να παίρνουν την ισοπαλία στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής. Γκολοβίν στο 39 και Μπεν Γιεντέρ στι 77΄τα γκολ για τη Μονακό. Ντελόρτ στο 51΄και Μπαντάουι στο 73΄σκόραραν για τη Νις. O Γκιουρί, έχασε πέναλτι για τη Νις στο 82.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ – ΜΠΟΡΝΤΟ 1-2

H Μπορντό πέτυχε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα με 2-1 στην έδρα της Σεντ Ετιέν η οποία παραμένει χωρίς τρίποντο. Σκόρερ των δύο τερμάτων ο Κορεάτης Χουάνγκ(7΄, 80΄) ενώ για την Σεντ Ετιέν, ο Καζρί είχε ισοφαρίσει στο 73.

Στο τέλος του αγώνα οι οπαδοί της Σεντ Ετιέν, μπήκαν στο γήπεδο και μίλησαν με τους παίκτες για την κακή τους πορεία.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ – ΜΕΤΣ 3-0

Με κορυφαίο τον Ντιαλό που πέτυχε δυο από τα τρία γκολ της ομάδας του κόντρα στην παλιά του ομάδα, η Στρασμπούρ νίκησε από το πρώτο ημίχρονο με 3-0 τη Μετς και με τη δεύτερη νίκη στη σεζόν έφτασε τους επτά βαθμούς στην εκκίνηση της 6ης αγωνιστικής στο γαλλικό πρωτάθλημα.

ΑΝΖΕ – ΝΑΝΤ 1-4

Εντυπωσιακή νίκη εκτός έδρας, πανηγύρισε η Νάντε που επικράτησε της Ανζέ με 4-1.΄Ο Ζιροτό άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και ο Μπλα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 6 έκανε το 2-0. Η ομάδα του Ζεράρ, κατάφερε να μειώσει τέσσερα λεπτά αργότερα σε 2-1 με τον Τραορέ. Ο Κολό Μουανί στο 23 έκανε το 3-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το τελικό 4-1 σημείωσε ο Μπλα στο 79, φτάνοντας τα 3 γκολ στο πρωτάθλημα. Δεύτερη νίκη για τη Ναντ στο πρωτάθλημα που την έφερε στην δέκατη θέση της βαθμολογίας. Η Ανζέ παρέμεινε στους 11 βαθμούς.

ΚΛΕΡΜΟΝ – ΜΠΡΕΣΤ 1-1

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το παιχνίδι της Κλερμόν με την Μπρεστ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απ΄ευθείας κόκκινη κάρτα του Γκαστιέν στο 50ο λεπτό με την Μπρεστ να παίρνει κεφάλι στο σκορ 2 λεπτά αργότερα, στο 52, με τον Σαρντονέ.

Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε στο 65΄ο Ρασάνι. Η Κλερμόν, βρίσκεται στην έκτη θέση με 9 βαθμούς ενώ η Μπρεστ μετά από έξι αγωνιστικές έχει μόλις 4 βαθμούς.

ΤΡΟΥΑ – ΜΟΝΤΠΕΛΙΕ 1-1

Η Τρουά άγγιξε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, όμως τελικά παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα κόντρα στην Μοντπελιέ, πήρε ένα βαθμό στο τελικό 1-1. ο Τουζγκάρ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ στο 37 και οι φιλοξενούμενοι στο 79 έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τουλέ. Οι φιλοξενούμενοι αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, πίεσαν και ισοφάρισαν με τον Σαβανιέ στο 87΄ για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΡΕΜΣ – ΛΟΡΙΑΝ

Ισόπαλο χωρίς γκολ, τελείωσε το παιχνίδι της Ρεμς με την Λοριάν. Στο έβδομο λεπτό, ο Εκιτίκε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως μετά από έλεγχο του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως off side. Αμφότερες ομάδες δεν δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο ματς.