Λυών-Κλερμόν 3-3: «Έγκλημα και τιμωρία» σε χορταστική ματσάρα (hls)

Μετά από ένα απίστευτο ματς στο «Γκρουπαμά», Λυών και Κλερμόν έμειναν στο 3-3 για την 3η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Λυών προηγήθηκε 3-1 και είχε ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς, δεν το έκανε και το πλήρωσε.
Η Λυών έμεινε χωρίς νίκη για τρεις αγωνιστικές, το χειρότερο ξεκίνημα της από την σεζόν 2000/01.

Η νεοφώτιστη Κλερμόν έμεινε αήττητη για 3η αγωνιστική, αν και δεν έκανε το 3 στα 3 για να ισοφαρίσει το ρεκόρ των νεοφώτιστων Μπορντό και Λιλ από την σεζόν 1945-46.

Η Λυών μπήκε δυνατά και έκανε το 1-0 μόλις στο 5’ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μούσα Ντεμπελέ.

Η Κλερμόν απάντησε στο 12’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπερτομιέ, ο Ντιομαντέ στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 21’ και πάλι ο Ντεμπελέ μετά από πάσα του Πακετά έκανε με πλασέ το 2-1 για τους «Λυωνέ».

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήρθε ένα γκολ «ζωγραφιά» για τους γηπεδούχους με Πακετά, Γκιμαράες και Ντιμπουά να κρύβουν τη μπάλα και τον Πακετά με πλασέ να την στέλνει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη η Λυών έχασε κλασικές ευκαιρίες για να κάνει το 4-1 και στο 80’ τιμωρήθηκε με τον Ρασάνι που είχε περάσει ως αλλαγή να βάζει δύο γκολ στο 80’ και το 90+1 για να κάνει το 3-3.

Στο 32’ στο 88’, σε αντεπίθεση ο Γκούστο σέρβιρε σε Αουάρ που έχασε μοναδική ευκαιρία, ενώ το ίδιο έκανε στην συνέχεια και ο Τόκο Εκαμπί.