Μονπελιέ – Μαρσέιγ 2-3: Ανατροπή με υπογραφή Παγέτ (hls)

Ο Ντιμίτρι Παγέτ υπέγραψε την ανατροπή της Μαρσέιγ στο Μοσόν εις βάρος της Μονπελιέ που προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο

Η εκρηκτική αρχή της Μαρσέιγ που της έδωσε ευκαιρίες, γκολ που ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ του Παγέτ, έδωσαν τη θέση τους σε μια απόλυτα μεστή και αποτελεσματική Μονπελιέ μετά το πρώτο τέταρτο στο Μοσόν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Πέρες στο 30ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα ο Λαμπόρντ με φανταστικό γκολ σήκωσε στο πόδι του οπαδούς της ομάδας του.

Την ίδια ώρα εκέινη του Χόρχε Σαμπάολι δεν έβρισκε τρόπους να πιέσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ η ισορροπία της αμυντικά δεν έδειχνε εξασφαλισμένη.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Μονπελιέ έμεινε πολύ χαμηλά στο γήπεδο και η Μαρσέιγ χωρίς ανησυχία για κενούς χώρους πίεσε ασφυκτικά. Ο Ουντέρ μείωσε στο 68ο λεπτό και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντιμίτρι Παγέτ.

Ισοφάρισε με εκτέλσεη φάουλ σοτ 75ο λεπτό και πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 80ο σε φάση που προέκυψε από την πίεση που άσκησε ψηλά η ομάδα του Σαμπάολι.

Το ματς διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά λίγο πριν το τέλος λόγω ρίψης αντικειμένων από την κερκίδα.