Απώλεια για τη Μαρσέιγ (video)

Οι Φωκαείς προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στον Μπαλοτέλι, εντούτοις η Ανζέ επέστρεψε με δύο πέναλτι του Μανγκανί, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στο γαλλικό Νότο.

Η καλή ημέρα φαίνεται από την αρχή, όπως λέει ο θυμόσοφος λαός, ωστόσο αυτό δεν επιβεβαιώνεται πάντα, αφού η Μαρσέιγ έκανε στο πρώτο 20λεπτο το 2-0, τελικώς η Ανζέ πήρε την ισοπαλία 2-2 στη Μασσαλία.

Η Μαρσέιγ αναζητούσε την επιστροφή στις νίκες, μετά την ήττα στο Παρίσι από την πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν, με στόχο να μειώσει τη διαφορά από την τρίτη Λιόν, που είχε νικήσει την Παρασκευή στην έδρα της Ρεν.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πετύχουν το πιο γρήγορο γκολ τους στην τρέχουσα σεζόν με τον Μπαλοτέλι στο 4′, ένα γκολ το οποίο αρχικώς ακυρώθηκε για offside, για να έρθει η…διόρθωση μέσω VAR, ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Ιταλός είχε κάνει φάουλ στον Τομά.

Στο 16′ ο Super Mario έδρασε και πάλι με σουτ εντός μεγάλης περιοχής μετά την πάσα του Οκάμπος, για να φτάσει τα 7 γκολ σε 9 αναμετρήσεις με τη Μαρσέιγ. Κάπως έτσι ο Ιταλός επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης των Μασσαλών που σκοράρει και στα 5 πρώτα εντός έδρας ματς της ομάδας του, μετά τον Ντρογκμπά από το 2003.

Μετά το 20λεπτο, η Ανζέ πήρε τον έλεγχο, προειδοποίησε με τρεις σπουδαίες ευκαιρίες στο 29′ με τον Ρεν-Αντελέντ, στο 30′ με τον Φουλζινί  και στο 32′ με τον Τραορέ, για να μειώσει τελικώς σε 2-1 με πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR, στο 36′ με τον Μανγκανί.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό και φάσεις, αλλά από το 75′ και μετά είχε συγκινήσεις. Στο 76′ ο Αμαβί έκανε λάθος, ο Λόπεθ πήρε το πέναλτι από τον Τσάλετα-Τσαρ, με τον Μαγκανί να σκοράρει και πάλι από τα 11 μέτρα, σημειώνοντας το 2-2.

Στο 78′ ο Σαρ απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και λίγο έλειψε το σύνολο του Μουλέν να φτάσει στην ανατροπή, αφού στο 90+1′ ο Τομά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πελέ.

Με αυτή την ισοπαλία η Μαρσέιγ πηγαίνει στους 48 βαθμούς, στο -8 από τη Λιόν που βρίσκεται στην τρίτη θέση, ενώ η Ανζέ είναι δέκατη με 37.