Νίκη για τη Χετάφε, «βυθίζεται» η Σαραγόσα

Η Χετάφε σημείωσε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ένα στο δεύτερο και με 2-0 επικράτησε της Σαραγόσα για την 26η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Ο Αντριάν Κολούνγκα άνοιξε το σκορ στο 21΄, μετά από πάσα του Πέδρο Λεόν, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 61΄ με τον Εσκουντέρο.

Η Χετάφε έφθασε τους 38 βαθμούς, σημειώνοντας την έβδομη νίκη στο «Αλφόνσο Πέρεζ» σε σύνολο δεκαέξι αγώνων, ενώ η Σαραγόσα παρέμεινε στους 25, στο -2 από την επικίνδυνη ζώνη, στην οποία δεν αποκλείεται να βρίσκεται μετά το τέλος της αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι, έχοντας από δέκα παίκτες στη σύνθεσή τους, μετά τις αποβολές του Πέδρο Λεόν στο 63΄ για τη Χετάφε (με δύο κίτρινες σε δύο λεπτά!), ενώ νωρίτερα για τους φιλοξενούμενους (59΄) αποβλήθηκε ο Λούβενς (με δύο κίτρινες κάρτες σε εννέα λεπτά).