Την… έσωσε ο Μόντριτς

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Γρανάδα, όμως με γκολ του Μόντριτς πέντε λεπτά πριν το φινάλε, κατάφερε να «αποδράσει» με τη νίκη (1-2) για την 23η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η «βασίλισσα» αν και άνοιξε σχετικά νωρίς (30’) το σκορ με τον Μόντριτς, όχι μόνο δεν «καθάρισε» το ματς, αλλά με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα είδε τον Ελ Αραμπί να ισοφαρίζει σε 1-1. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ζιντάν όπως αναμενόταν βγήκε μπροστά και πίεσε ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά σε θέση οδηγού, όμως δεν έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τελικά, τη λύση έδωσε ο Μόντριτς πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και γλίτωσε τη Ρεάλ από τη «γκέλα».

Σε αντίθεση με τη «βασίλισσα», η οποία έστω και δύσκολα πήρε το «τρίποντο», Θέλτα και Σεβίλλη έμειναν στο 1-1 και απώλεσαν ακόμη δύο βαθμούς. Η ομάδα του Έμερι που έπαιζε από το 25΄με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Φάζιο, άνοιξε το σκορ με τον Καρίκο (43’), όμως δεν άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και στο 64’ ισοφαρίστηκε από το τέρμα του Μποβέ.