“Πεντάρα” στο… χαλαρό

Η Ρεάλ συνέτριψε με 5-1 τη Γρανάδα και έκανε το "2 στα 2" στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2012.

Η Ρεάλ συνέτριψε με 5-1 τη Γρανάδα και έκανε το “2 στα 2” στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2012. Μετά τη δύσκολη νίκη με ανατροπή μεσοβδόμαδα επί της Μάλαγα, αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν πολύ εύκολα για τους “μερένχες”.

Ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 19′, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τη Ρεάλ να έχει το προβάδισμα με 2-1 χάρη στο γκολ του Ράμος στο 37′. Στο 22′ ο Μίκελ Ρίκο είχε ισοφαρίσει προσωρινά, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής, όπως αποδείχθηκε για τους νεοφώτιστους.

Στο 47′ ο Ιγκουαΐν πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερ, στο 50′ ο Μπενζεμά έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′. Μετά από 17 αγωνιστικές η Ρεάλ πήγε στους 43 βαθμούς έναντι 37 της Μπαρτσελόνα, που φιλοξενείται την Κυριακή (8/1) από την Εσπανιόλ στο ντέρμπι της Βαρκελώνης.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Ράμος, Μαρσέλο, Βαράν, Αλόνσο, Οζίλ (67′ Κακά), Ντιαρά, Κεντίρα, Ρονάλντο, Μπενζεμά (53′ Καγεχόν), Ιγκουαΐν (82′ Άλτιντοπ)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρομπέρτο, Ντιακατέ, Σικουέιρα, Νιόμ, Λόπεθ, Γιεμπντά (62′ Φ. Ρίκο), Μάρτινς (77′ Γκόμεθ), Μπενίτεθ, Μ. Ρίκο, Ούτσε, Ιγκάλο (66′ Γκέιχο)