Ράγιο Βαγεκάνο-Κάντιθ 1-1: Όρθια! (highlights)

Η Κάντιθ με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της απέναντι στη Ράγιο που παραμένει ασφαλής.

Σε ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιχνίδι, η Ράγιο Βαγεκάνο αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 στο Βαγέκας με την Κάντιθ. Το ματς διεξήχθη υπό συνεχή βροχόπτωση, ενώ διακόπηκε για δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο λόγω χαλαζιού.

Η Κάντιθ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει (είναι η χειρότερη επίθεση στην κατηγορία με μόλις 18 γκολ). Στο δεύτερο η Ράγιο πίεσε και προηγήθηκε με πλασέ του Λεζέν μετά από άστοχη έξοδο του Λεντέσμα.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Ράγιο θα πάρει νίκη εξασφάλισης σωτηρίας, η Κάντιθ σε μια ανύποπτη φάση ισοφάρισε με τον Χάβι Ερνάντεθ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα και ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία που παίρνει στις καθυστερήσεις και βγάζει σφυγμό.