Θέλτα – Μπαρτσελόνα 1-2: Με τύχη και Λέβα (highlights)

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα πέναλτι του Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις για να λυγίσει την αντίσταση της μαχητικής Θέλτα που συνεχίζει να κινδυνεύει.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέτυχε δύο γκολ, έφτασε τα 12 και η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία στην έδρα της απέναντι στη Γρανάδα (3-3). Η ομάδα του Τσάβι προσπέρασε την Ατλέτικο και ξαναπέρασε στην 3η θέση λίγο πριν ταξιδέψει για την Ιταλία που θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι για τους ’16’ του Champions League.

Η Θέλτα πάλεψε και παραλίγο να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της στην κατηγορία. Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (0-1, 45ο λεπτό), και η Θέλτα αντέδρασε με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους με το σουτ του Άσπας και την «βοήθεια» του Κουντέ (1-1, 47ο λεπτό).Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Μπελτράν να κλοτσάει άθελα του τον Γιαμάλ και τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει για 3η σερί αγωνιστική.