Αλαβές – Μπαρτσελόνα 1-3: Παλιοί και νέοι ήταν ωραίοι (highlights)

Με 11άδα ειδικών συνθηκών η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φύγει νικήτρια από τη Βιτόρια με 3-1 επί της Αλαβές χάρη στην καταπληκτική εμφάνιση του Γκουιντογκάν, την επιστροφή στα γκολ του Λεβαντόφσκι και την εξαιρετική εμφάνιση των μικρών του Τσάβι.

Η Μπαρτσελόνα είχε στη σύνθεσή είτε από την αρχή, είτε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης τρεις παίκτες 17 ετών, ένα 19 κι έναν 21, για να καταφέρει στο τέλος να επιβιώσει και να πάρει σπουδαία νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Το 1-0 ήρθε από το άψογο συνδυασμό του Γκουντογκάν με τον Λεβαντόφσκι στο 22ο λεπτό ανοίγωντας το σκορ, για να κάνει ο Γερμανός άριστο τελείωμα του 2-0 στο 49′, ύστερα όμως από ιδανική ασίστ του Πέδρι. Η Αλαβές μπήκε ένα λεπτό μετά και πάλι στο παιχνίδι, με την κεφαλιά του Σάμου, ύστερα από μαγική σέντρα με εξωτερικό φάλτσο του Σόλα.

Όμως ο 19χρονος Βραζιλιάνος Βίτορ Ρόκε που μπήκε ως αλλαγή, κατάφερε με σουτ στην κίνηση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την ασίστ να την πιστώνεται ο 17χρονος Φορτ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτελόνα πήρε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη, βάση συνθηκών.