Κάδιθ – Βαλένθια 1-4: Νυχτερίδες για φίλημα (highlights)

Η Βαλένθια πέρασε από την Ανδαλουσία κερδίζοντας την Κάδιθ μετά από 19 χρόνια.

Ημίχρονο γεμάτο ένταση, νεύρα, διαμαρτυρίες, αμφισβητούμενες φάσεις και δύο γκολ…Η Βαλένθια προηγήθηκε νωρίς και μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ούγκο Ντούρο μετά την ασίστ του Ντιέγκο Λόπεθ (0-1). Η Κάδιθ έψαξε αντίδραση και έβγαλε καθώς ισοφάρισε με το πέναλτι του Ρουμπέν Αλκαράθ μετά από το χέρι του Πεπέλου και συνδρομή του VAR (1-1, 21o λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια κατάφερε να χτυπήσει και πάλι πρώτη και σε 8 λεπτά. Ο Ντιέγκο Λόπεθ μετά την ασίστ έβαλε και γκολ για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων (1-2, 53ο λεπτό) που δεν σταμάτησαν. Στις καθυστερήσεις σημείωσαν ακόμα δύο γκολ με τις αλλαγές του Μπαράχα να κάνουν την διαφορά. Ο Χάβι Γκέρα έγραψε το 1-3 στο 94′ και ο Βάσκες στο 96΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-4).

Από το 2005 είχε να νικήσει η Βαλένθια τη Κάδιθ στην έδρα της (0-1), σε μια αναμέτρηση που στην ενδεκάδα έπαιζε ο νυν προπονητής της Ρουμπέν Μπαράχα. Τρίτη διαδοχική νίκη της Βαλένθια και τρίτη μακριά από το Μεστάγια στη σεζόν.