Τενερίφη-Εσπανιόλ 1-0: Νίκησε και πλησίασε στην κορυφή (highlights)

Με ένα γκολ-δώρο του τερματοφύλακα της Εσπανιόλ Φερνάντο Πατσέκο, η Τενερίφη επικράτησε 1-0 της Εσπανιόλ σε ματς για την 7η αγωνιστική της Segunda Division και πλησίασε την κορυφή.

Το γκολ των γηπεδούχων το πέτυχε στο 16ο λεπτό ο Γκαγιέγκο, αλλά χρειάστηκε η συνδρομή του Πατσέκο, που προσπάθησε να ντριμπλάρει μέσα στην περιοχή και ο 37χρονος φορ του έκλεψε τη μπάλα και πέτυχε ίσως το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του. Η Εσπανιόλ έμαινε πολύ εύκολα στην περιοχή της Τενερίφης, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία και είναι χαρακτηριστικλό ότι στο διάστημα αυτό οι Καταλανοί απείλησαν για πρώτη φορά στις καθυστερήσεις, αλλά το συρτό σουτ του Καμπρέρα κόντραρε και βγήκε έξω από το δεξί δοκάρι του Σοριάνο. Από το 1995 έχει να νικήσει στην έδρα της Τενερίφης η Εσπανιόλ. Έκτοτε μετράει 4 ισοπαλίες και 3 ήττες. Στο άλλο ματς της βραδιάς ηττήθηκε και η πρωτοπόρος Σαραγόσα και η Τενερίφη την πλησίασε στον έναν βαθμό.