Οσασούνα – Μπιλμπάο 0-2: Έβγαλαν δόντια τα λιοντάρια (highlights)

Η Μπιλμπάο με πρωταγωνιστές τους αδερφούς Γουίλιαμς πέρασαν από την Παμπλόνα κάνοντας σεφτέ στο πρωτάθλημα.

Η Μπιλμπάο που ξεκίνησε με ήττα το πρωτάθλημα από ην Ρεάλ (0-2), κατάφερε βάλει δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά. Δύο ασίστ από τον Νίκο Γουίλιαμς και γκολ από τον Ινιάκι και τον Γκουρουθέτα. Ο Νίκο μοίρασε στο 11ο λεπτό και ο Ινιάκι άνοιξε το σκορ (0-1). Στο 20ο λεπτό ο Νίκο μοίρασε και ο Γκουρουθέτα διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (0-2). Η Οσασούνα θα μπορούσε να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς όμως τα τελειώματα των Ρουμπέν Γκαρθία και Μοχίκα δεν είχαν θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπιλμπάο έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Σάνσετ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (59ο λεπτό) αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της αβαντάζ. Λίγες οι σημαντικές στιγμές για τους γηπεδούχους με όλες τις προκλήσεις να τις αντιμετωπίζει ο Ουνάι Σιμόν. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Άβιλα με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μπερενκέρ.