Εσπανιόλ-Χετάφε 1-0: Παρέμεινε “ζωντανή” και ελπίζει στη σωτηρία (hls)

Πολύτιμη νίκη που τη διατηρεί "ζωντανή" στο κυνήγι τις σωτηρίας πέτυχε η Εσπανιόλ στην έδρα της με σκορ 1-0 απέναντι στη Χετάφε και την έφτασε στη 18η θέση.

Η Εσπανιόλ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μία παθητική Χετάφε και κατάφερε να προηγηθεί στο 38ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου της σκόρερ, του διεθνή Χοσέλου, παράβαση που καταλογίστηκε σε χέρι του Αλενιά και με τη βοήθεια του VAR δόθηκε η παράβαση.

Στην επανάληψη η Χετάφε άφησε την πρωτοβουλία των κινήσεων στους Μαδριλένους που δεν είχαν όμως ξεκάθαρο επιθετικό πλάνο, με αποτέλεσμα να απειλήσουν ελάχιστα.

Η Εσπανιόλ έφτασε σε 3 συνεχόμενες νίκες κόντρα στους Μαδριλενους για πρώτη φορά στη διοργάνωση από τον Σεπτέμβριο του 2011.

Η Χετάφε απέτυχε πλέον να κερδίσει στα 7 τελευταία παιχνίδια της εναντίον της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη.