Έλτσε-Βαγεκάνο 4-0: Τεσσάρα μετά από 8 χρόνια (hls)

Η ουραγός Έλτσε νίκησε 4-0 την Ράγιο Βαγεκανό η οποία την Τετάρτη είχε κερδίσει 2-1 την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Αν και σχεδόν υποβιβασμένη η Έλτσε συνέτριψε 4-0 τη Βαγεκάνο στο “Μαρτίνεθ Βαλέρο” πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη στη σεζόν και πρώτη με τον Σεμπαστιάν Μπεκατσέτσε στον πάγκο της.

Η Βαγεκάνο είδε στο 27′ τον Φλοριάν Λεζέν να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη, μέσω var, για σκληρό τάκλιν στον Πέρε Μίγια και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τέτε Μορέντε έκανε το 1-0 και στο έβδομο ο Καμέλο έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-1.

Η Έλτσε έκανε το σκορ 3-0 με γκολ των Μπογέ, Φιδέλ στο 52′ και στο 53′, ενώ ο Γκουμπάου με το πρώτο του φετινό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 80′ και στο 85′, με το 4-0 να σημειώνεται για πρώτη φορά υπέρ τους μετά το ματς με τη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια στις 29 Απριλίου του 2015 στο ίδιο γήπεδο.