Βαλένθια-Σεβίλη 0-2: Την έσπρωξε ακόμη περισσότερο στον γκρεμό (hls)

Για πρώτη φορά από τον Ιανουάριο του 2022, η Σεβίλη πετυχαίνει δύο συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες, αυτή τη φορά επί της Βαλένθια στο ΄'Μεστάγια" με σκορ 2-0, με τους Ανδαλουσιάνους να απομακρύνονται αρκετά από τον κίνδυνο και τις "νυχτερίδες" να συνεχίζουν να ψυχοραγούν στη διακεκαυμένη ζώνη.

Ήταν ένα ματς με πολύ ένταση, πάθος και γκρίνια για κα΄ποιες αποφάσεις του Ντελ Θέρο.

Το άγχος και η πίεση του αποτελέσματος, ήταν εμφανή στους παίκτες και των δύο ομάδων.

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε με τη Βαλένθια να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, αλλά να απειλεί ελάχιστα και κυρίως με τις προωθήσεις του Φουλικέ που είχε και την καλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 10ο λεπτό επιχείρησε σέντρα-σουτ, με τον Ντιμίτροβιτς να παραχωρεί κόρνερ. Η μοναδική καλή φάση των Ανδαλουσιανων σε αυτό το διάστημα, ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με τον Οκάμπος.

Στην επανάληψη, στο 55ο λεπτό η Σεβίλη προηγήθηκε με τον Μπαντέ, με υποψία φάουλ από τον Γάλλο στόπερ, πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Φερνάντο και στο 84ο λεπτό αποβλήθηκε μάλλον αδικαιολόγητα, με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μορίμπα. Λίγο νωρίτερα ο Σούσο είχε πετύχει με πολύ όμορφο τρόπο το 2-0.