Βαγιαδολίδ – Αθλέτικ Μπ. 1-3: Επιστροφή στα γκολ και τις νίκες (hls)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 3-1 της Βαγιαδολίδ στο Χοσέ Θορίγια, ανακτώντας την αποτελεσματικότητα της στην επίθεση που είχε "σιγήσει" στα τελευταία δύο ματς. η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα ματς

Περισσότερο ικανοποιημένους άφησε τους φιλοξενούμενους το πρώτο ημίχρονο στο “Χοσέ Θορίγια” στο ματς ανάμεσα στη Βαγιαδολίδ και την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Καμιά από τις δύο δεν έπιασε καλή απόδοση, όμως η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε εκμεταλλεύθηκε μια στατική φάση για να προηγηθεί, όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Ινίγκο Μαρτίνες η μπάλα κόντραρε στον Όσκαρ Πλάνο και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Αθλέτικ επέστρεψε στο σκοράρισμα μετά από δύο άγονα ματς κι έβαλε τις βάσεις για να διακόψει το εντός έδρας αήττητο τριών αγώνων της Βαγιαδολίδ. Ο Γκόρκα Γκουρουθέτα στο 57ο λεπτό ανέβασε τη διαφορά στα δύο τέρματα σκοράροντας φέτος το τρίτο του γκολ εις βάρος της Βαγιαδολίδ, πριν ο Κάιλ Λάριν εκμεταλλευθεί λάθος του Ντάνι Γκαρθία για να πετύχει το πέμπτο τέρμα του στη σεζόν και να μειώσει για τους γηπεδούχους. Μια εξέλιξη πάντως πάνω στην οποία δε μπόρεσε να στηρίξει την αντεπίθεση της η ομάδα του Πατσέτα καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Χοακίν Φερνάντες υπέπεσε σε πέναλτι και ο Μικέλ Βέσγκα σημείωσε από τη λευκή βούλα το τελικό 3-1 για την Αθλέτικ