Ρεάλ Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ 2-1: Όλα κρίθηκαν σε δώδεκα λεπτά (hls)

Την πέμπτη της νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια απέναντι στην Εσπανιόλ πέτυχε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, με την ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ να επικρατεί 2-1 στο "Ανοέτα".

Μέσα σε δώδεκα λεπτά και χωρίς να έχουμε ιδιαίτερες φάσεις, επιτεύχθηκαν τρία τέρματα. Στο 17ο λεπτό από το ολέθριο σφάλμα του τερματοφύλακα Φερνάντεθ, ο Σόρλοθ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Εσπόζιτο ισοφάρισε, για να πάρει πάλι κεφάλι στο σκορ η ομάδα του Αλγουαθίλ με τον Μπράις Μέντες στο 29ο λεπτό, μετά από πολύ ωράια προσπάθεια και ασίστ του Μίκελ Μερίνο.

Στην επανάληψη, η Εσπανιόλ ήταν αυτή που “καιγόταν” να πετύχει γκολ, οι Βάσκοι όμως ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και η Σοσιεδάδ έφτασε σε μία σημαντική νίκη, η τρίτη σερί εντός ε΄δρας επί των Καταλανών στο πρωτάθλημα.