Βαλένθια-Θέλτα 3-0: Νίκη στο ντεμπούτο του Καβάνι (hls)

Ο Καβάνι έκανε ντεμπούτο με τη Βαλένθια, δεν σκόραρε, η ομάδα του Γκατούζο πήρε τη νίκη με τα γκολ των Καστιγέχο, Μάρκος Αντρέ και Λίνο

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στο δεύτερο, η Βαλένθια νίκησε (2-0) τη Θέλτα για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Βαλένθια στο Πρωτάθλημα, και αυτή (όπως και οι δύο προηγούμενες) ήταν εντός έδρας.

Με τη νίκη αυτή η Βαλένθια πήγε στους 9 βαθμούς και προσπέρασε τη Θέλτα που έμεινε στους έξι.

Με τη Βαλένθια έκανε ντεμπούτο ο Καβάνι. Ο 35χρονος Ουρουγουανός επιθετικός ήταν στο αρχικό σχήμα και έγινε αλλαγή στο 71’. Το παιχνίδι ήταν μέτριο, με αρκετά φάουλ και αντίστοιχα, αρκετές διακοπές.

Η Βαλένθια έκανε το 1-0 στο 37’ με τον Καστιγέχο. Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η προσπάθεια της Θέλτα που κυνηγούσε στο σκορ έγινε πιο δύσκολη από το 59’ και μετά όταν έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Τσέρβι

Η Θέλτα, αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο, έκανε προσπάθεια για να ισοφαρίσει και χρειάστηκε μια καταπληκτική απόκρουση του Μαμαρντασβίλι σε κεφαλιά του Λάρσεν (στο 71′) για να μείνει το σκορ στο 1-0.

Το 2-0 έγινε στο 82’ με σκόρερ τον Μάρκος Αντρέ που είχε πάρει τη θέση του Καβάνι στο 71’. Ο Μάρκος Αντρέ με δυνατό δεξί μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μαρτσεσίν που νωρίτερα είχε και αυτός καταγράψει σημαντικές επεμβάσεις στο ενεργητικό του, όπως εκείνη (στο 74’) στο μακρινό σουτ του αρχηγού της Βαλένθια, Χοσέ Γκαγιά που ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες για την ομάδα του Γκατούζο

Το 3-0 έγινε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (από τα 7 που έδειξε ο διαιτητής) με σκόρερ τον Λίνο.