Χετάφε-Σοσιεδάδ 2-1: Εκμεταλλεύτηκε την κούραση των Βάσκων και “έκανε σεφτέ” (hls)

Η Χετάφε πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην Σοσιεδάδ (2-1), που 3 βράδια πριν έπαιζε με την Γιουνάιτεντ στο Μάντσεστερ για το Europa League.

Ο Αλγκουαθίλ έκανε αρκετές αλλαγές θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην είναι το ίδιο συμπαγής όπως στα προηγούμενα παιχνίδια. Ο Ουνάλ δεν τα κατάφερε στο 11′ και στη συνέχεια της φάσης η Χετάφε κέρδισε πέναλτι μέσω VAR. Ο Ρεμίρο είχε απάντηση στο πλασέ του Μαγιοράλ από την άσπρη βούλα και το 0-0 παρέμεινε.

Ο Ουνάλ όμως στις καθυστερήσεις με “μαγικό” χτύπημα φάουλ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Το δεύτερο ημίχρονο είχε συγκλονιστικό ρυθμό. Στο 48′ ο Αλενιά έκανε το 2-0, με τους Μαδριλένους για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα να σκοράρουν 2 φορές. Η απάντηση ήταν άμεση και στο 50′ ο Μέντες που ήρθε από τον πάγκο μείωσε με κεφαλιά.

Η Σοσιεδάδ είχε 2 φάσεις με τον Μερίνο σε ένα λεπτό, για να έρθει το δοκάρι του Ουνάλ στο 72′. 8 λεπτά αργότερα ακυρώθηκε ως οφ σάιντ το γκολ του Μουνίρ, ενώ στο 87′ ο Μερίνο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.