Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-3: Πρώτη νίκη με άγχος (hls)

Μετά από τέσσερις αποτυχημένες προσπάθειες στο ισπανικό πρωτάθλημα και με μπόλικο άγχος, η Σεβίλλη κέρδισε εκτός έδρας την Εσπανιόλ με 3-2 και πήρε την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν σε επίσημο παιχνίδι.

Η ομάδα του Λοπετέγι προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Εσπανιόλ… ζόρισε τους Σεβιγιάνους και άγγιξε την ισοφάριση στο φινάλε!

Στα 45 δευτερόλεπτα από τη σέντρα, ο Λαμέλα έκανε το 1-0 για τη Σεβίλλη, ενώ στη συνέχεια πήρε τη… σκυτάλη ο 20χρονος Χοσέ Άνχελ Καρμόνα, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα (τα πρώτα στην καριέρα του) στο 26′ και στο 45′.

Ο Χοσέλου μείωσε σε 3-1 με πέναλτι στο 45′, ο Μπρέιθγουέιτ έκανε το 3-2 στο 62ο λεπτό, ενώ η Σεβίλλη έμεινε με 10 παίκτες στο 84ο λεπτό μετά την αποβολή του Έρικ Λαμέλα.

H Σεβίλλη έφτανε τους τέσσερις βαθμούς και είναι ισόβαθμη με την Εσπανιόλ στην 15η θέση της κατάταξης.