Σεβίλλη-Μπιλμπάο 1-0: Επίλογος με νίκη για τη Σεβίλλη (hls)

Η Σεβίλλη δεν κατάφερε να ανέβει στην τρίτη θέση της Λα Λίγκα παρά τη νίκη θα συμμετάσχει όμως ως τέταρτη στο Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν. Έμεινε εκτός Ευρώπης η Αθλέτικ που ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα από τη Βιγιαρεάλ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι κι ήταν εκείνοι που έχασαν τις πρώτες σημαντικές ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Έρικ Λαμέλα στο 10ο λεπτό. Η Μπιλμπάο που είχε επικρατήσει με σκορ 1-0 στην τελευταία της επίσκεψη στο Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν κι έψαχνε δεύτερη διαδοχική νίκη για πρώτη φορά μετά από το 1965, δυσκολεύθηκε να μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή των γηπεδούχων και περιορίστηκε στις απειλές που εκδήλωσαν με δυνατά σουτ ο Μπερενγκέρ και ο Γουίλιαμς.

Η καλύτερη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους ήταν εκείνη στο 49ο λεπτό με το δοκάρι του Ινιάκι Γουίλιαμς, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους καθώς δεν αποδείχθηκαν απειλητικοί για την εστία του Ντιμιτρόβιτς. Εν αντιθέσει ήταν ο Ράφα Μιρ στο 68ο λεπτό που αποτέλεσε τον καθοριστικό παράγοντα στο ματς, καθώς με το δέκατο τέρμα του στη φετινή Λα Λίγκα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του

Η Σεβίλλη έκανε για πρώτη φορά δύο νίκες επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο την ίδια σεζόν μετά από δεκατρία χρόνια και την περίοδο 2008/09