Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-0: Με άνεση ξανά στο +12 (hls)

Η Ρεάλ επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες, καθώς επικράτησε με άνεση 2-0 της Χετάφε και αύξησε και πάλι τη διαφορά από τη δεύτερη Σεβίλλη στους 12 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι που προέρχονταν από το εντυπωσιακό 1-3 στο λονδίνο επί της Τσέλσι, μπήκαν φουριόζοοι στο ματς και είχαν 5 φάσεις στο 20λεπτο, με τον Σόρια να είναι παρών όταν χρειάστηκε. Η κατοχή για την Βασίλισσα ήταν πάνω από 70%, αλλά ο ρυθμός έπεσε.

Τη λύση έδωσε ο Καζεμίρο με το πρώτο φετινό του γκολ, όταν εκμεταλλεύτηκε τη μαγική σέντρα με το δεξί εξωτερικό του συμπατριώτη του Βινίσιους. Το 1-0 με την κεφαλιά ψαράκι του Βραζιλιάνου ήταν σκορ ημιχρόνου.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights

Με την Χετάφε να είναι ανήμπορη να απειλήσει τον Κουρτουά, η Ρεάλ απλώς διαχειρίστηκε το ματς. Είχε μια καλή στιγμή με τον Βαλβέρδε στο 64′ και 4 λεπτά αργότερα με εξαιρετικό πλασέ του Βάσκες με το αριστερό, “κλείδωσε” το τρίποντο.

Η Χετάφε το μόνο που κατάφερε ήταν να σημαδέψει το δοκάρι με τον πρώτο της σκόρερ, τον Ουνάλ στο 90′.