Σοσιεδαδ – Εσπανιόλ 1-0 : Ευρώ-τρίποντο (hls)

Η λύση ήρθε με πέναλτι στις καθυστερήσεις με την Σοσιεδάδ να επικρατεί 1-0 της Εσπανιόλ. Σκόρερ ο Ισάκ, γκολ πολύτιμο για την Σοσιεδάδ στην μάχη για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Σοσιεδάδ εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Βιγιαρεάλ και πήρε διαφορά στην μάχη για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε για τους γηπεδούχους μόλις στο 7ο λεπτό αλλά ο Θουμπιμέντι από κοντά νικήθηκε από τον Οϊέρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σέρλοτ σκόραρε για τους γηπεδούχους (51′) αλλά το γκολ σωστά δεν μέτρησε ως φάουλ του Νορβηγού.

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Λίγες φάσεις και κακό θέαμα ως τις καθυστερήσεις όταν ο Καλέρο ανέτρεψε τον Μερίνο και ο Χάιμε Λάτρε έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ισάκ ανέλαβε την εκτέλεση, έκανε το 1-0 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του στην μάχη για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ξέφυγε έξι βαθμούς από την έβδομη Βιγιαρεάλ.

Σοσιεδάδ (4/1/4/1) : Ρεμίρο – Γκοροσάμπελ, Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Ρίκο – Θουμπιμέντι – Πόρτου (61′ Τζουαρά), Ραφίνια (71′ Μερίνο), Σίλβα (88′ Μαρτίν), Ισάκ – Σέρλοτ

Εσπανιόλ (4/4/1/1) : Οϊέρ – Χιλ (74′ Βιδάλ), Καλέρο, Καμπρέρα, Πεδρόσα – Εμπάρμπα (57′ Βιλένα), Ερέρα, Μπάρε (57′ Μελέντο), Πουάδο – Νταρδέρ – Λόρεν (74′ Ντιματά)