Σεβίλλη-Σοσιεδάδ 0-0: Αδικούνται οι Βάσκοι

Ίσως στην καλύτερη εφετινή εκτός έδρας της εμφάνιση, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά το πρόβλημα στην τελική προσπάθεια αποδείχτηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο.

Η ομάδα του Ιμανόλ ΑΑλγουαθίλ είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο 39ο λεπτό όταν το σουτ του Σέρλοθ βρήκε στον πεσμένο Πόρτου και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα και στην επανάληψη είχε δύο δοκάρια με κεφαλιά του Πόρτου στο 67ο λεπτό και επίσης με κεφαλιά του Σίλβα στο 75ο λεπτό, απέναντι στους Ανδαλουσιάνους που δεν ανησύχησαν καθόλου τον Ρεμίρο και πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένοι από το τελικό 0-0, έστω και αν αυτή ήταν η 7η στα τελευταία 9 παιχνίδια.

Τουλάχιστον κατάφερε να κρατήσει το αήττητο του “Σάντσεθ Πιθχουάν” με 10 νίκες και 4 ισοπαλίες. Οι Βάσκοι συνεχίζουν την προσπάθεια για να εξασφαλίσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά πρέπει να βελτιωθούν στο τελείωμα των φάσεων, καθώς με 29 γκολ έχουν τη χειρότερη επίθεση από τις 10 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.