Εσπανιόλ-Χετάφε 2-0: Επιτέλους νίκη (vid)

Η Εσπανιόλ νίκησε με 2-0 την Χετάφε στο «RCDE STADION» για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Ήταν μια νίκη-ανάσα για τους γηπεδούχους που πανηγύρισαν ξανά μετά από τις 31 Δεκεμβρίου και το διπλό στην Βαλένθια.
Από την άλλη πλευρά η Χετάφε έμεινε για 17ο συνεχόμενο ματς εκτός έδρας χωρίς νίκη.
Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν σε δύο ευκαιρίες οι γηπεδούχοι έκαναν δύο γκολ μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών.
Προηγήθηκαν στο 17’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόνι Βιλένα, ο Καμπρέρα με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Και «καθάρισαν» το ματς στο 27’, όταν μετά από γύρισμα του Νταρντέρ, ο Ολιβέρα έστειλε τη μπάλα στο σώμα του Καμπάκο κι από εκεί στα δίχτυα.
Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η Εσπανιόλ δεν έκανε ευκαιρία, ενώ η Χετάφε είχε ένα σουτ στο 67’ με τον Φλορεντίνο που έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ντιέγκο Λόπες.