Αλαβές – Βαλένθια 2-1 : Νίκη 99 ημέρες μετά

Η Αλαβές δεν έμεινε ούτε 100 ημέρες χωρίς νίκη. Μετά από 11 παιχνίδια και 99 ημέρες χωρίς τρίποντο η ομάδα του Μεντιλιμπάρ νίκησε 2-1 την Βαλένθια.

Μόλις τρεις ημέρες μετά το 1-1 στο κύπελλο εκτός έδρας με την Μπιλμπάο, ο Πέπε Μπορδαλάς έκανε πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα της Βαλένθια.

Αποτέλεσμα οι νυχτερίδες να είναι αγνώριστες στο πρώτο ημίχρονο και να χάνουν δίκαια με 1-0 με το γκολ του Λουμ (14′) ο οποίος έπαιξε το πρώτο του ματς μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Εθνών Αφρίκης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπορδαλάς έκανε τρεις αλλαγές και η Βαλένθια αντέδρασε. Ισοφάρισε με πέναλτι του Γκέντες (62′) ομως η Αλαβές δεν τα παράτησε και βγήκε ξανά στην επίθεση με αποτέλεσμα να κερδίσει και αυτή πέναλτι και να σκοράρει ξανά, ο Χοσέλου για το τελικό 2-1 (76′).

Αλαβές (4/3/3) : Πατσέκο – Τενάλια, Λαγουάρδια, Λεζούν, Ντουάρτε – Πίνα, Εσκαλάντε, Λουμ – Τζέισον (83′ Πέρε Πονς), Ριόχα (76′ Έντγκαρ), Χοσέλου

Βαλένθια (4/4/2) : Μαμαρντασβίλι – Κορέια (76′ Φουλκιέ), Τσέμερτ (80′ Γκιγιαμόν), Ντιακαμπί, Λάτο – Κόστα (46′ Χιλ), Μορίμπα, Σολέρ (46′ Γκόμες), Μούσα – Γκέντες, Μάρκος (46′ Ντούρο)