Ράγιο Βαγιεκάνο – Οσασούνα 0-3: Αγνώριστοι Μαδριλένοι, κυρίαρχοι Βάσκοι

Η Οσασούνα πέρασε από τη Μαδρίτη και έφτασε τις έξι νίκες μακριά από την Παμπλόνα, δεύτερη ήττα της Ράγιο μέσα στην έδρα της.

Μια ομάδα ”τρένο” στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος μέσα στην έδρα της, υπέστη δεύτερη ήττα σε διάστημα λίγων ημερών μέσα στη Μαδρίτη. Η Οσασούνα εξαιρετική μακριά από την έδρα της νίκησε εύκολα και την προσπέρασε στην βαθμολογία. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μονκαγιολά άνοιξε το σκορ μετά από την ασίστ του Άβιλα (1-0, 8ο λεπτό) και στο 40ο λεπτό λεπτό ο Ρούμπεν Γκαρθία με το πρώτο του γκολ στην σεζόν έγραψε με ωραίο σουτ το σκορ του ημιχρόνου (0-2). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ράγιο είχε ένα καλό διάστημα μεταξύ (55′ – 70′), χάνοντας τρεις ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο ματς. Το γκολ ήρθε τελικά από την Οσασούνα με τον Κίκε Γκαρθία που ήρθε από τον πάγκο για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.