Σεβίλλη-Έλτσε 2-0: Στο -3 από τη Ρεάλ (hls)

Ο σύλλογος της Ανδαλουσίας επικράτησε δύσκολα της ομάδας από το Αλικάντε και συνεχίζει να απειλεί τους Μαδριλένους στη μάχη της κορυφής.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατο, οι πολλές διακοπές δεν άφησαν την αναμέτρηση να αποκτήσει ροή, οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία της Έλτσε, η οποία επιθετικά δεν είχε σημείο αναφοράς, εξαιτίας της απουσίας του Μπογέ.

Η πιο αξιοσημείωτη στιγμή ήρθε στο 19′, όταν ο Ράκιτιτς με ωραίο βολέ εκτός μεγάλης περιοχής είδε τον Μπαδία να κρατάει το μηδέν και στην επαναφορά ο Εν Νεσίρι γλίστρησε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους, απείλησαν στον 53′ με τον Ράκιτιτς για να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ (το πρώτο ύστερα από 175 λεπτά) με τον Γκόμες στο 70′, ύστερα από κόντρα στο πόδι του Βερδού.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων Ράφα Μιρ (7 γκολ στη La Liga) μετά την ασίστ του Μαρσιάλ.

Η Σεβίλλη έχει πλέον 50 βαθμούς, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προπορεύεται στη βαθμολογία με 53 και ματς λιγότερο.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Σεβίλλη: Μπόνο, Κουντέ, Ρέκικ, Ντιέγκο Κάρλος, Κορόνα (60′ Ράφα Μιρ), Τζορντάν(60 Ντιλέινι) , Ράκιτιτς (αρχ.) (90+2′ Τόρες), Ακούνια, Γκόμες, Μαρσιάλ(82′ Φερνάντο) , Εν Νεσίρι (46′ Ελ Χαντάντι)

Προπονητής: Τζουλέν Λοπετέγι

Έλτσε: Μπαδία, Παλάσιος (39′ Μπαραγάν), Ρόκο, Βερδού (αρχ.), Μοχίκα, Μορέντε (73′ Φεράντεθ) , Μασκαρέιγ, Γκουμπάου (74′ Πέρεθ), Φιδέλ (58′ Παστόρε), Μίγια (74′ Πιάτι), Καρίγιο

Προπονητής: Φρανθίσκο Ροδρίγεθ