Βιγιαρεάλ-Κάντιθ 3-3: Την έσωσε στο τέλος ο Ντανζούμα

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η Κάντιθ προηγήθηκε 3-1 στο “Μαδριγάλ”, αλλά ο πρώτος σκόρερ της Βιγιαρεάλ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση. Με πολύ δύσκολο πλασέ από πλάγια θέση λύτρωσε την ομάδα του στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, για την 6η ισοπαλία σε 10 ματς για την ομάδα του Ουνάι Έμερι. Μεγάλος πρωταγωνιστής βέβαια της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Λοζάνο που πέτυχε χατ τρικ και έγινε ο τρίτος παίκτης εφέτος στη La Liga που το καταφέρνει αυτό (Μπενζεμά, Ασένσιο οι άλλοι δύο) και ο δεύτερος ποδοσφαιριστής της Κάντιθ που πετυχαίνει τρία γκολ σε έναν αγώνα στην κορυφαία κατηγορία μετά τον Γκονζάλες τον Σεπτέμβριο του 1986.

Ο 28χρονος επιθετικός από την Ονδούρα, άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ο Πάου Τόρες ισοφάρισε στο 43΄αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Λοζάνο πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα. Μάλιστα στο 52΄έγραψε το 1-3, αλλά η ομάδα του Ουνάι Έμερι κατάφερε τουλάχιστον να μην φύγει ηττημένη από το γήπεδο, με τα γκολ του Ντιά στο 80΄και του Ντανζούμα στο 90+5.