Ουέσκα – Σοσιεδάδ 1-0 : Τρίποντο στο φινάλε που «υπόσχεται» παραμονή (hls)

Σπουδαία νίκη για την Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα που ελπίζει πλέον στη παραμονή

Η Ουέσκα επικράτησε 1-0 της Σοσιεδάδ εντός έδρας στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πέτυχε μια σπουδαία νίκη που ίσως φανεί πολύ χρήσιμη στη μάχη του υποβιβασμού. Πλέον, η Ουέσκα έχει 30 βαθμούς βρισκόμενη στην 18η θέση. Μαζί της, οι Έλτσε, Βαγιαδολίδ ενώ στους 26 έχει μείνει η Έιμπαρ. Από την άλλη πλευρά, Η Σοσιεδάδ παραμένει στη 5η θέση και τους 53 πόντους.

Όμορφο αλλά χωρίς τέρματα το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είχαν τη κατοχή και τις ευκαιρίες. Η Ουέσκα ολοκλήρωσε το πρώτο μισό με 7 τελικές εκ των οποίων οι 5 ήταν εντός εστίας. Από την άλλη πλευρά, η Σοσιεδάδ, παρότι έκανε λιγότερες τελικές, ήταν πιο απειλητική με το 0-0 ωστόσο να παραμένει στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά όσο αναφορά την εικόνα των δύο ομάδων. Τελικές αρκετές, γκολ όμως όχι. Και ενώ φαινόταν ότι θα πηγαίναμε στην ισοπαλία χωρίς τέρματα, στο 87′ η Ουέσκα άνοιξε το σκορ με τον Ραμίρες να γράφει το 1-0 και να δίνει στην ομάδα του μια πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής στη κατηγορία. Αυτή, ήταν η 6η νίκη της Ουέσκα στο πρωτάθλημα που πλέον έφτασε τους 30 βαθμούς ξεπερνώντας την Έλτσε.

ΣΚΟΡ ΗΜΙΧΡΌΝΟΥ : 0-0

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ : 1-0

ΣΚΟΡΕΡΣ : Ραμίρες (87′)

Ουέσκα (Πατσέτα) : Φερνάντες, Βάβρο, Πουλίδο, Σιόβας, Μαφέο, Φερέιρο, Σεοάνε, Ρίκο, Γκουλάν, Ραμίρες, Μίρ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Μπαρενέτχα) : Ρεμίρο, Μονρεάλ, Νόρμπαντ, Ελουστόντο, Γκοροσαμπέλ, Ογιαρμπαθάλ, Ζουμπιμέντι, Γκουεβάρα, Πόρτου, Ισάκ, Γιανουζαι.