Primera Division: Νίκες για Γρανάδα και Σοσιεδάδ (hls)

Η Γρανάδα επικράτησε άνετα της Εϊμπάρ με 4-1 την ίδια στιγμή που η Σοσιεδάδ επέστρεψε μετά από καιρό στις νίκες επικρατώντας της Θέλτα.

Αναλυτικά τα ματς:

ΓΡΑΝΑΔΑ-ΕΪΜΠΑΡ 4-1
Στο «Νουέβος Λος Καρμένες» η Γρανάδα νίκησε άνετα με 4-1 την Εϊμπάρ για την 31η αγωνιστική της la Liga.
Η Γρανάδα έκανε το 1-0 στο 21’ με ωραίο γκολ του Σολδάδο, που έφυγε καλυπτόμενος στην πλάτη της άμυνας της Εϊμπάρ, κάτι που φάνηκε και με την χρήση του VAR.
Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Αντόνιο Πουέρτας στο 37ο λεπτό να νικά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ντιμίτροβιτς.
Η Εϊμπάρ στην επανάληψη μείωσε σε 2-1 στο 64’ με πολύ ωραίο γκολ του Κίκε Γκαρσία, ο οποίος έκανε «ποδιά» στον Βαγιέχο και πλάσαρε όμορφα τον Ραούλ Σίλβα.
Στο 77’ όμως και πάλι ο Σολδάδο μετά από πάσα του Κένεντι έκανε το 3-1.
Η Γρανάδα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 στο 81ο λεπτό με γκολ του Κένεντι αυτή την φορά μετά από λάθος της άμυνας της Εϊμπάρ.
Η Εϊμπάρ σταθερά πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΘΕΛΤΑ 2-1
Στην «Ρεάλε Αρίνα» του Σαν Σεμπαστιάν, η Σοσιεδάδ νίκησε την Θέλτα με 2-1, μετά από πέντε αγώνες χωρίς νίκη.
Έτσι οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να ελπίζουν για έξοδο στην Ευρώπη, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πρακτικά δεν έχουν στόχους έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή τους.
Η Θέλτα προηγήθηκε στο σκορ στο 22’ με ωραία κεφαλιά του Ούγκο Μάγιο που δεν μπόρεσε να βγάλει ο Ρεμίρο.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν ν’ απαντήσουν άμεσα, μόλις τρία λεπτά μετά με γκολ του Πορτού.
Στο 38’ ο Ο Αγκαρόν Μουρίγιο υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Λε Νορμάντ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιαζουζάϊ που νίκησε τον Ιβάν Βιγιάρ κάνοντας το 2-1.