Εύκολο απόγευμα για Μπαρτσελόνα

Εύκολο απόγευμα είχε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Γρανάδα καθώς τη διέλυσε με 4-0 συνεχίζοντας να οδηγεί την κούρσα στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Το σκορ για την ομάδα του Τάτα Μαρτίνο άνοιξε στο 20ο λεπτό ο Ινιέστα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ενώ είκοσι λεπτά αργότερα οι «μπλαουγκράνα» διπλασίασαν τα τέρματά τους και πάλι από τα έντεκα βήματα αυτή τη φορά με τον Φάμπρεγκας να χρίζεται σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ισπανίας δεν άφησαν το πόδι απ’ το γκάζι και στο 71ο λεπτό ο Αλέξις Σάντσεθ σκόραρε έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο φινάλε της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 90ο λεπτό ο Πέδρο έπειτα από ασίστ του Φάμπρεγκας.

Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν στον πάγκο της Γρανάδας χωρίς ωστόσο να αγωνιστεί για μία ακόμα αναμέτρηση.

Έτσι, η ομάδα της Βαρκελώνης έφτασε τους 40 βαθμούς σε 14 αναμετρήσεις ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης που βρίσκεται στη δεύτερη θέση έχει 34 βαθμούς αλλά και ένα παιχνίδι λιγότερο.